Historie

Historie klubu biatlonu


Klub biatlonu Horní Stakory byl založen v roce 1972 a aktivně fungoval do roku 1996. Od roku 1972 do roku 1986 se běhal takzvaný Dukelský závod branné zdatnosti, ve kterém vychoval několik reprezentantů ČR. Od roku 1986 se začal běhat biatlon, ve kterém se do reprezentace dostala Eva Zahrádková. V tu dobu měl klub 97 členů.

V roce 1996 přestal klub fungovat, jelikož se nesehnaly peníze na bezpečnostní úpravy  střelnice  pro střelbu  z  malorážky a děti, které se vychovaly, neměly od 15-ti let kde střílet a dál pokračovat v závodění.

Od té doby se v klubu nic nedělo až do dubna 2014, kdy se obnovila činnost klubu biatlonu. Jelikož se začaly hlásit na trénink nové děti, začali jsme komunikovat s předsedou Klubu biatlonu Horní Stakory panem Jaroslavem Kortánem o obnovení činnosti klubu.

V květnu 2014 byla oficielně obnovena činnost Klubu biatlonu Horní Stakory, byl zvolen nový výbor, který se snaží biatlon ve středočeském kraji znovu obnovit. Od června klub funguje a postupně se rozrůstá.

Klub vlastní na okraji Mladé Boleslavi pozemek o velikosti  0,5ha. Na střelnici dělají terénní úpravy, aby děti měly co nejlepší tréninkové podmínky.  Na jaře roku 2015 máme v plánu začít stavět klubovnu a zastřešenou střelnici.

S dětmi závodíme v letním i zimním biatlonu na velice vysoké úrovni. Trénujeme 4 dny v týdnu a jednotlivé tréninky jsou rozdělené podle typu závodů.

V letním biatlonu se běhá a střílí, takže trénujeme rychlostní a vytrvalostní běh proložený střelbou.

V přípravě  na zimní biatlon trénujeme na kolečkových lyžích a běh se střelbou  a jakmile napadne sníh, jezdíme pravidelně na hory.

Naše děti se účastní skoro všech závodů a dosahují velkých úspěchů.

V konečném hodnocení českého poháru 2014 se Eliška Fiedlerová umístila na 14. místě,  Anežka Hendrychová vyhrála jeden ze závodů ČP.

Obě děvčata se nominovala výsledky na mistrovství ČR v Jáchymově. Eliška vybojovala 10. a 13. místo, Anežka 7. a 22. místo, ve štafetách obsadily děvčata 5 místo. Je to velký úspěch, jelikož používáme vzduchovky rok výroby 1983. Naše vzduchovky se nabíjejí po jednotlivých diabolkách a závodníci z ostatních oddílů používají vzduchovky se zásobníkem na 5 ran a tím jsou o dost rychlejší.

Kdyby děvčata měla moderní zbraně, věřím, že jsme měli dvě mistryně ČR.

————————————————————————————————————————————-

V naší první letní sezóně došlo k navýšení členské základny, vyškolení dalších trenérů a ke zlepšení vybavení klubu. Celou letní sezónu roku 2015 dosahovalo naše žactvo velmi kvalitních výkonů, z čehož vyplynulo šesté místo v republikové soutěži klubů ze zúčastněných 36 družstev. V konečném celostátním žebříčku se čtyři naši závodníci umístili do desátého místa.  Nejlepší závodnicí klubu se stala Anežka Hendrychová, třetí v žebříčku a především dvojnásobná vítězka z Mistrovství republiky. Další medaili, stříbrnou, získala Eliška Fiedlerová. Na Mistrovství republiky jsme dále získali čtyři medaile ze štafet, čtrnáct umístění do desátého místa a stali se pátým nejlepším týmem. Celkově musíme tuto sezónu vyhodnotit jako velice úspěšnou.

—————————————————————————————————————————————

Historie klubu biatlonu
Zahájena sezóna biatlonu 2024 - žáci KB Trefa čtvrtí mezi týmy